STIRILE PRIMARIEI

Se împlinesc 250 de ani de tradiție industrială. În acest context dorim îmbogățirea ofertei culturale cu acțiuni și evenimente propuse de comunitatea locală, pentru a celebra așa cum se cuvine împlinirea unui sfert de mileniu de ”foc nestins”.

Primăria Municipiului Reșița, în parteneriat cu Instituția Prefectului Caraș-Severin și Direcția de Sănătate Publică Caraș-Severin, organizează, în perioada 21-23 mai, Maratonul Vaccinării – REȘIȚA PUNE UMĂRUL!

”Reșița Curată 2021” este campania de curățenie derulată anual, prin care dorim să implicăm toată comunitatea în activități de salubrizare și în același timp să creștem gradul de conștientizare al cetățenilor față de importanța activităților de ecologizare.

În data de 15.03.2021 a debutat Etapa a III-a de vaccinare (pentru populația generală) și au fost deschise listele de așteptare pentru centrele de vaccinare din toate județele. Se va acorda în continuare prioritate pentru persoanele care se încadrează în Etapa a II-a (populația cu grad ridicat de risc și lucrători care desfășoară activități în domenii-cheie, esențiale).

Agenția de Dezvoltare Locală Resita SA este o companie publică al cărei acționar majoritar este Primăria Reșița ce are ca principală activitate administrarea parcului industrial din oraș și atragerea de investitori.

Simplificarea procedurii prin care elevii beneficiază de transport gratuit,pe raza municipiului.

Sesiune de achiziții de artă contemporană, lansată în contextul pandemiei COVID-19, pentru sprijinirea artiștilor contemporani, vizează exclusiv creația artiștilor vizuali în viață, urmărind inițierea unei colecții ce va aparține Municipiului Reșița

aplicația mobilă prin care municipalitatea este tot mai aproape de cetățeni.